ŞİRKETİN TÜM HABERLERİ

/ 11 Kasım 20:06

THY karını artırdı

Türk Hava Yolları bilançosunu açıkladı. Şirket yılın ilk 9 ayında konsolide bazda 823.000.000 lira kar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde şirketin zararı 1.346.000.000 lira olmuştu
3. çeyrek karı ise 2.438.000.000 lira olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 548.000.000 lira olmuştu.

Türk Hava Yolları 2017 yılının üçüncü çeyreğinde, 939 milyon ABD Doları Esas Faaliyet Kârı ile tarihinin en yüksek 3. çeyrek kârını açıkladı.
Türk Hava Yolları, yıl başından itibaren uyguladığı mali disiplin  ve dinamik talep yönetimi ygulamaları ile 2017 yılının üçüncü  çeyreğinde 939 milyon ABD Doları, dokuz aylık döneminde ise 956 milyon 
ABD Doları Esas Faaliyet Kârı gerçekleştirerek, tarihinin en yüksek  kârına ulaştı.
Başarılı geçen üçüncü çeyrekte hem yolcu hem de kargo gelirleri 2016 yılının aynı dönemine göre güçlü artış gösterdi  toplam gelirler  yüzde 23 oranında artış ile 3.6 milyar ABD Dolarına ulaştı.  Yılın  dokuz aylık döneminde elde edilen toplam gelir ise yüzde 8 oranında  artış ile 8.2 milyar ABD Dolarına ulaştı.
Rakamlarda bu dönemde FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira  öncesi kâr) bir önceki yıla göre yüzde 90’a yakın artış göstererek 1.5  milyar ABD Doları seviyesine ulaşırken, aynı şekilde yüzde 41’e ulaşan FAVKÖK marjı ile Türk Hava Yolları’nın havacılık sektöründeki en kârlı  havayolları arasındaki konumunu koruduğu görülüyor.

Aycı  “İstanbul’u uluslararası hava taşımacılığının önemli bir  merkezi haline getirme yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam  edeceğiz”

Finansal sonuçları değerlendiren Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu  ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı şunları kaydetti  “2017 yılının  üçüncü çeyreğinde elde ettiğimiz kârlılık, Ortaklığımızın güçlü nakit  üretme potansiyelini net bir şekilde ortaya koymuştur. Tüm Türk Hava Yolları ailesi olarak dünyanın önde gelen beş yıldızlı havayollarından  biri olma hedefimiz doğrultusunda, hizmet kalitemizden asla ödün  vermeden büyüme trendine devam edeceğiz. Türkiye’nin en değerli  markası ve en büyük hizmet ihracatçısı olan Türk Hava Yolları,  yükselişini sürdürme ve İstanbul’u uluslararası hava taşımacılığının  önemli bir merkezi haline getirme yolunda emin adımlarla ilerlemeye  devam edecek”.

Eylül ayı yüzde 81.5 ile dolulukta birinci

Açıklanan finansal verilere göre bu dönem Türk Hava Yolları yüzde 81.5 ile son beş yılın en yüksek Eylül ayı doluluk oranına ulaştı. Bu  yılın ikinci çeyreğinde canlanmaya başlayan turizmin, üçüncü çeyrekte  daha da güçlenmesi ile birlikte, taşınan yolcu sayısı 2016 yılının  üçüncü çeyreğine göre yüzde 17 oranında bir artış ile 21.3 milyon  olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte yaşanan bu başarının da katkısıyla Türk Hava Yolları 2017 yılının dokuz aylık döneminde ortalama yüzde 79  doluluk ile 52 milyon yolcuya ulaştı.

Mali disiplinden taviz yok

Bayrak taşıyıcı havayolu, 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde  mali disiplinden taviz vermeyerek operasyonel giderlerini yaklaşık  yüzde 6 oranında azalttı.  Akaryakıt giderlerinin arttığı 2017 yılının  üçüncü çeyreğinde, personel ve ikram giderleri gibi tüm büyük  kalemlerde yapılan tasarruflar sayesinde birim giderinde yüzde 4  oranında daha azalma kaydedildi.

“Yılın En iyi Hava Kargo Taşıyıcısı” Turkish Cargo 72 noktaya  uçuyor

Dünya hava kargo pazarındaki payını artırmaya devam eden Turkish Cargo, yıl başında dünya genelinde 55 noktaya ulaşırken, bu sayıyı Eylül sonu itibariyle 72 noktaya çıkardı.  Açtığı hatlarla Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya uzanan geniş bir koridor  oluşturan Turkish Cargo, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki  yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artışla 294 bin ton kargo taşıdı. Şirket bu dönemde kargo gelirlerini yüzde 40 seviyelerinde artırarak 343 milyon ABD Dolarına ulaştırdı. Başarılı performansını çok sayıda  ödülle taçlandıran Turkish Cargo, son olarak da Asya’da “Yılın En İyi Hava Kargo Taşıyıcısı’’ seçildi.
Türkiye’nin en değerli marka elçilerinden olan Türk Hava Yolları,  bu yıl açılan Samara ve Phuket gibi hatlarla birlikte 120 ülkede, 49’u  yurtiçi, 251’i yurtdışı olmak üzere toplam 300 noktaya uçuş  gerçekleştiriyor.  Dünyanın en genç filoları arasında bulunan Türk Hava Yolları filosu bugün 223’ü dar gövde, 90’ı geniş gövde ve 16’sı  kargo uçağı olmak üzere toplam 329 uçaktan oluşuyor.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ