BENZER HABERLER
02 Aralık 20:09

İngiliz bankası RBS 259 şubesini kapatacak

İngiliz bankası Royal Bank of Scotland (RBS), giderleri kısmak amacıyla müşterilerini online ve mobil telefon üzerinden işleme yönlendirirken, 259 şubesini kapatarak 680 çalışanı işten çıkaracağını açıkladı.

RBS şube bankacılığı müdürü Jane Howard, Reuters'e telefonla yaptığı açıklamada, müşterilerinin binalarda hizmet veren şubeler yerine, giderek daha fazla mobil ve online sistemlerden yararlandıklarını ve RBS'in de buna yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

RBS çalışanlarını temsil eden United sendikası ise, "Bu açıklamayla bu ülkede bankacılığın çehresi temelli olarak değişecek, 1.000'den fazla çalışan işini kaybedecek ve yüzlerce ana caddede banka kurumu kalmayacak" açıklaması yaptı.

Son açıklanan şube kapatmalarıyla RBS ve bağlı Natwest bankalarının İngiltere, Galler ve İskoçya'da sadece 744 şubesi kalacak.

Hükümetin kurtarma operasyonuyla ayakta kalmıştı

RBS, 2008 yılındaki finansal kriz sırasında hükümetin 45.5 milyar sterlinlik kurtarma operasyonuyla ayakta kalmıştı. Bankanın halen yüzde 71 hissesi devletin elinde.

Merkezi Edinburg'da olan banka, mart ayında da 180 şubesini kapatacağını açıklamıştı.

Lloyds Banking Group da, çarşamba günü 49 şubesini kapatacağını duyurdu.

Reuters, ağustos ayında verdiği haberde İngiliz bankalarının bu yıl kapatacağı toplam şube sayısının 762 olacağını bildirmişti.


DİĞER HABERLER