BENZER ÖNERİLER
İŞ YATIRIM

İŞ YATIRIM / RAPOR / 03 Aralık 21:09

Vakıfbank hedef fiyatımız 7.69

Yatırım Teması: Vakıfbank’ın özel bankalara göre kamu bankalarına özgü daha düşük kredi mevduat rasyosu ve özellikle son değişiklikle ucuz kamu mevduatına ulaşabilme ayrıcalığı bu dönemde öne çıkan önemli fonlama avantajları olarak ön plana çıkıyor. Bankanın son dönemdeki kobi ve ticari kredilerindeki hamlelerinin de hem karlılık hem de çeşitlendirme açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Banka ikinci çeyrekte artan fonlama maliyetlerine rağmen KGF kredi plasmanlarına hız vererek bir anlamda kredi fiyatlamalarında yukarıda fiyatlama yapma olanağı buldu ve kredi spredlerine mevduat maliyet artış etkini sınırlayabildi. Vakıfbank’ın şu ana kadar KGF’yi en yoğun kullanan bankalardan biri olduğunu belirtelim.

Vakıfbank’ın takipteki krediler için yürüttüğü yüksek karşılık politikasının ileride önemli bir koruma tamponu sağlayacağına ve aynı zamanda potansiyel bir kar kaynağı olduğunu düşünüyoruz.

Vakıfbank için 2017 yılında 20% net kar artışı öngörürken, bankanın öz kaynak karlılığının da 2016 yılına göre 58baz puan artış göstermesini bekliyoruz.

Değerleme: 2017 tahminlerine göre Vakifbank hisseleri 3,8x F/K ve 0,6x F/DD çarpanları ile işlem görüyor. Bu değerler Gelişmekte olan Ülkeler emsallerine göre sırasıyla %58 ve %46 iskontoya işaret ediyor.

Riskler: Banka ekonomik yavaşlama kanalından aktif kalitesi ve karlılık oynaklığı risklerine maruz.


SON HİSSE ÖNERİLERİ