BENZER HABERLER
03 Aralık 16:41

300 milyar dolarlık özelleştirme

Suudi Arabistan'ın gelecek birkaç yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediği 300 milyar dolarlık özelleştirme hamlesinde çok yavaş ilerleme sağlanması, dünya çapında birçok yatırımcının "bekle gör" politikası izlemesine yol açtı. 

Reuters'ın analizine göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın açıkladığı 2030 Vizyonu'nun bir parçası olan özelleştirme programı, aradan geçen 19 ayda sınırlı bir ilerleme sağladı.

Reuters'a konuşan yatırımcılar ve analistler, ülkedeki ağır bürokrasi ve yeterli yasal çerçeve bulunmamasının özelleştirme sürecini olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Ayrıca ülkede geçen ay başında başlayan ve onlarca prens ile iş adamının gözaltına alındığı yolsuzluk operasyonu da süreci yavaşlatmış durumda.

Bir Suudi bankacı, son dönemde Suudi yönetiminin önceliklerinin değiştiğini belirterek "Süreç beklenenden daha uzun olacak" dedi.

Aramco'nun 100 milyar dolarlık halka arzı

Suudi Arabistan'ı enerjiye bağımlılıktan kurtarmayı hedefleyen dev özelleştirme hamlesinin en büyük ayağı, dünyanın en büyük petrol şirketi olan Saudi Aramco'nun 100 milyar dolarlık halka arzı olacak. Prens Bin Salman, ekim ayında Reuters'a yaptığı açıklamada, Suudi devletine ait Aramco'nun yüzde 5'lik hissesinin halka arzına gelecek yıl başlayacaklarını açıklamıştı.

Tarihin en büyük hisse satışı olması planlanan Aramco'nun halka arzında, henüz hangi borsanın sorumluluğu üstleneceğ konusunda bir karar alınmadı.

İngiltere ve ABD bir süredir Aramco'nun halka arzına ev sahipliği yapmak için yarışıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Aramco'nun ilk halka arzının New York borsasında yapılması için Suudi Kralı Salman ile telefonda görüşmüştü.


DİĞER HABERLER